Jakiś czas temu światem wstrząsnęła wiadomość o masowej inwigilacji ludności cywilnej prowadzonej przez rząd USA. Ujawnienie tysięcy danych o różnym stopniu poufności okrzyknięto największym fiaskiem zachodniego wywiadu. Teraz inicjator całego zamieszania Edward Joseph Snowden wydaje książkę pod tytułem “Pamięć nieulotna” (https://www.taniaksiazka.pl/pamiec-nieulotna-edward-snowden-p-1288271.html). W autobiografii jej kontrowersyjny autor wyjaśnia, co skłoniło go do podjęcia decyzji, która miała tak kolosalne skutki dla niego samego i całej ludzkości.

Osobiste rozliczenie

“Nazywam się Edward Snowden. Kiedyś byłem agentem rządowym, teraz jednak działam na rzecz obywateli.” – tymi słowami rozpoczyna się książka Snowdena. Jej treść to więc nie tylko suche fakty, zakres łamania prawa i techniczne sposoby śledzenia obywateli – choć wątki te również są wyczerpująco opisane. Jednak w pierwszej kolejności “Pamięć nieulotna” to rachunek sumienia. Autor ukazuje w swojej autobiografii wewnętrzne rozterki, jakich doświadczył przed ujawnieniem danych. Opisuje wątpliwości, czy miłość do własnego kraju to lojalność wobec rządu czy ochrona obywateli.

Pytanie o granicę

Rząd inwigiluje ludzi, w założeniu, “dla ich dobra”. Co jednak, jeśli posuwa się w tym za daleko? Czy postawienie bezpieczeństwa na pierwszym miejscu w hierarchii wartości sprawia, że cel uświęca środki? Czy można w jego obronie poświęcić wolność jednostki? Czy wywiad ma prawo moralne traktować wszystkich jako potencjalnych terrorystów, nawet jeśli łamie przy tym konstytucję?

Informacje z pierwszej ręki

Niezależnie od własnych poglądów na przedstawione wyżej dylematy, warto zapoznać się z opinią Snowdena w tym temacie. Oprócz zagadnień etycznych, demaskator amerykańskiego rządu przedstawia na kartach autobiografii bardziej namacalne realia działania wywiadu USA. Opisuje szokująco rozległe możliwości zbierania danych o dowolnym człowieku i przechowywania ich praktycznie bez końca. Przez lata Snowden był agentem CIA, co czyni jego doniesienia wiarygodnymi. Jest niekwestionowanie fascynującą postacią, a jego życie rodem z powieści sensacyjnej pobudza wyobraźnię.

Agent o dwóch twarzach

Autor “Pamięci nieulotnej” wywołuje kontrowersje nie tylko w życiu publicznym “zwykłych” obywateli, ale wprowadza zamęt w stosunkach dyplomatycznych wielkich mocarstw. Snowden przebywa obecnie w bliżej nieznanym miejscu Rosji, gdzie otrzymał azyl polityczny. Pozostaje jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi na świecie, rząd USA oskarża go o zdradę i szpiegostwo.

Dla kogo to lektura?


Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o aferze Snowdena. Choć jego zachowanie można oceniać różnie, na pewno warto sięgnąć po słowa samego pierwszoplanowego bohatera tej historii. Książka szczególnie przypadnie do gustu czytelnikom:

  • zainteresowanym tematem współczesnego wywiadu,
  • poszukującym prawdy na temat totalnej inwigilacji,
  • pragnącym zgłębić temat afery Snowdena bardziej niż pozwalają na to doniesienia medialne.
Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com